kadirgecesi.gen.tr
Kadir Gecesi

Kadir Gecesi Okunacak Dualar Ve Tesbihler

Kadir Gecesi Neler Yapılmalı

Kadir Suresi

Kadir Gecesinde Nasıl Dua Edilmeli

Kadir Gecesi Önemi Ve Anlamı

Kadir Gecesi Fazileti

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan YorumlarKadir Gecesi Önemi Ve Anlamı

Kadir Gecesinin Anlamı Ve Önemi; Kadir gecesi Ramazan-ı Şerif ayı içinde gizlenen gecelerden en değerli olanıdır. Bazı İslam alimlerine göre Kadir gecesi Mevlid kandilinden sonra gelen en özel gecedir. Kadir gecesi Müslümanlar için çok değerli ve Müslümanlara özel bir gecedir. Çünkü diğer Peygamberlere Kadir gecesi değerince bir gece verilmemiştir.

Peygamber Efendimiz bir hadis-i Şerifte şöyle buyurmuştur: '' Cenab-ı Hak Kadir gecesini ümmetime hediye etti, başka ümmete vermedi.'' ''Kadr'' kelimesinin anlamlarından biri ''tazyik''tir. Bu anlama göre Kadir Gecesi yeryüzüne o kadar çok melek iner ki, dünya onlara dar gelir. Bir hadiste, ''O gece yeryüzüne inen meleklerin sayısı çakıl taşlarının sayısından daha fazladır.'' Buyrularak buna işaret edilir.

İbn-İ Abbas (r.a)'nın rivayetine göre, Nebi Salla'llahu Aleyhi Ve Sellem şöle buyurmuştur: ''Ashab'ım! Siz leyle-i Kadr'i Ramazan'ın aşr-ı ahirinde arayınız! Leyle-i Kadir, ya Ramazan2dan dokuz gece kala, yahut yedi gece kala, yahut da beş gece kaladır.

Kadir Gecesi Önemi Ve Anlamı Aişe (r.a)'nın şöyle dediği rivayet edilmiştir: Ramazan'ın son on günü girince, Nebi Salla'llahu Aleyhi Ve sellem ibadet konusunda daha da ciddi bir sa'y ü içtihad arz ederdi. Gecesini ihya eder, ehl-ü ailesini de ibadet için uyandırırdı.

Kadir Gecesini soran bir zata, Peygamber Efendimiz, bu yıl Kadir Gecesi Ramazan'ın ilk gecesi idi geçti. 27. Geceyi ihya et! Ramazanın 27. gecesini ihya edene, vücudundaki kıllar sayısınca, hac, umre, şehit ve gazi sevabı verilir buyurdu.

İmam-ı A'zam Hazretleri, Kadir Gecesinin, Ramazanın 27. Gecesine çok denk geldiği bildirmiştir. Kadir Gecesine rastlamış olan bir geceyi ihya eden, Kadir Gecesini ihya etmiş gibi sevap kazanır hadis-i Şerifini düşünerek sık sık vaki olan 27. gece ihya edilirse, o gece Kadir gecesi olmasa bile, büyük sevaba kavuşulur.

Kadir Gecesi Her Gecede Aranmalı:

Müslümanlar her geceyi, her günü, her saati ve her vakti Cenab-ı Hakk'ın aşkına nail olan bir ihsan şuuruyla çok iyi değerlendirmeli, aslında mübarek günler ve geceler de bu tür insanlar için bir şey ifade eder. Yoksa miskin bir şekilde yatarak, sadece birkaç gece kalkıp bu özel geceleri değerlendirmek bir şey ifade etmez. Çünkü ne Peygamber Efendimiz ve ashabı için tek bir geceyi değerlendirmek önemli sayılmamıştır ve her geceyi özel bir gece olarak değerlendirmişlerdir. Kadir Gecesi'nin hangi gün olduğu belli olmadığının sırrı da bu ibadet şekli olsa gerek.

Kadir Gecesi ismi, gecenin kıymeti ve şerefinden dolayıdır. Çünkü Kuran-ı Kerim bu gece inmeye başlamıştır. Kadir gecesinde yapılan ibadetler, Kadir gecesi olmaya bin ayda yapılmış ibadetlerden daha makbuldür. Kadir gecesinde yeryüzüne Cebrail dahil olmak üzere bir sürü meleklerin indiği bildirilmiştir. Bu gece bir yıl içinde gerçekleşebilecek kaza ve belalar meleklere bu gece bildirilir.

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlı gecede insanları huzura erdirmek için gereken esaslar da indirilmiştir. Özellikle unutulmaması gereken ayrıntı Allah-u Teala'nın bu mukaddes gecede tövbeleri kabul edeceğidir. Kadir gecesi insanoğlu için büyük bir nimet ve ikram olarak değerlendirilmeli, kalplerde imanın güçlü olması için Allah-u Teala'ya yalvarılmalıdır. Allah-u Teala'dan bu gece cömert ve sevgi dolu bir ruha kavuşmak için yardım dilenmelidir.

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

1 Yorum Yapılmış "Kadir Gecesi Önemi Ve Anlamı"ekin koç
16.03.2014
çok güzel anlatıyor teşekkürler ederim sevgilerle saygılarla filmim var görüşürüz benim sır vereceğim filmimi izlemeyi unutmayınGizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Kadir Gecesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2014