kadirgecesi.gen.tr
Kadir Gecesi

Kadir Gecesi Okunacak Dualar Ve Tesbihler

Kadir Gecesi Neler Yapılmalı

Kadir Suresi

Kadir Gecesinde Nasıl Dua Edilmeli

Kadir Gecesi Önemi Ve Anlamı

Kadir Gecesi Fazileti

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | En Çok Tartışılan Konular | En Çok Okunan YorumlarKadir Suresi

Kadir Suresi, Kur'an-ı Kerim'in doksan yedinci suresi olup, beş ayetten oluşmaktadır. Kadir Suresi Kur'an-ı Kerim'in değeri hakkında bilgi veren bir suredir. Allah (c.c.) Hicr Suresi'nde "Biz bunu indirdik." şeklinde buyurmaktadır. Kadir Suresi'ndeki kadr kelimesi iki anlamda ifade edilmektedir. Birincisi takdir anlamında olmaktadır. Yani Allah (c.c.) bu gecede (Kadir Gecesi'nde) kaderleri uygulamak üzere meleklere emir verir. Bu durumu Duhan Suresi'ndeki şu ayet desteklemektedir: "O gece katımızdan her hikmetli emir sadır olur." şeklindedir. Kadr kelimesinin diğer anlamı ise şeref ve azamettir. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır ayeti de buna açık delil olmaktadır. 
Kadir Suresi
Kadir Suresi Okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm

İnna enzelnahü fiy leyletilkadr. Ve ma edrake leyletülkadr. Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr. Tenezzelül melaiketü verruhu fiyha bi'izni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta matle'ıl fecr.

Kadir Suresi Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle

Biz o (Kur'ân) nu Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail ve Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

Yorumları ve Tartışma Forumları
İsminiz :
Yorumunuz :
Yorumunuza gelen cevapları takip etmek istiyorsanız, E - Posta adresinizi girmelisiniz. ( E - Posta Adresiniz Site de Yayınlanmaz)
Güvenlik : Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin

0 Yorum Yapılmış "Kadir Suresi"


Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Kadir Gecesi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2014